chida
24 آذر 1401 - 22:21

نقشه ارزش گذاری محیط زیستی در ۶ استان کشور رونمایی می شود

ایلام-رئیس حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ظرفیت‌های ایلام در بخش طبیعی و محیط زیست طبیعی بی نظیر است، گفت: نقشه ارزش گذاری محیط زیستی در ۶ استان کشور رونمایی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی سلاجقه عصرامروز پنج شنبه در بازدید از پالایشگاه گاز ایلام در جمع خبرنگاران گفت: ظرفیت‌های طبیعی ایلام از لحاظ تنوع گیاهی و جانوری و به دلیل اینکه در منطقه زاگرس است در جایگاه بالایی قرار داد.

وی افزود: چهار منطقه حفاظت شده با دو آثار طبیعی و ملی در ایلام تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست این استان با ۱۴۳ هزار هکتار واجد گونه‌های، بسیاری ارزشمندی قرار دارد که بعضی از آنها در نوع خود در کشور بی نظیر می‌باشد که امیدواریم روند حفاظت از این گونه مطلوب باشد.

وی بیان داشت: بعضی مواقع در مناطق حفاظت شده شاهد تصادف حیوانات وحشی با وسایل نقلیه هستیم و این مهم سبب از بین رفتن حیات وحش می‌شود که وزارت راه و شهرسازی با انجام تکالیف خود باید تلاش کنند از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کند.

معاون رییس جمهور عنوان کرد: همچنین از وزارت راه و شهرسازی درخواست می‌شود نسبت به ایمن سازی مناطقی که جاده‌های بین شهری و بین روستایی از آن عبور می‌کند اقدام کند.

وی بیان داشت: ظرفیت‌های ایلام در بخش طبیعی و محیط زیست طبیعی بلامنازع است.

سلاجقه گفت: وجود سایت تکثیر گوزن زرد ایرانی در ایلام از مهمترین ظرفیت‌های مهم این استان می‌باشد که امروز تعداد بسیار زیادی از این گونه‌ها به سایر زیستگاه‌های کشور منتقل شده است.

وی افزود: از مراکز علمی و تحقیقاتی ایلام درخواست می‌شود در کنار محیط زیست قرار گرفته و چرخه تولید یک محصول طبیعی در قالب حیات وحش و ظرفیت‌های آزمایشگاهی در استان ایجاد شود.

رییس سازمان محیط زیست اظهار داشت: در این سازمان کارهای ارزش گذاری اقتصادی توسط دانشگاه‌های معتبر انجام شده و به زودی از نقشه ارزش گذاری محیط زیستی در ۶ استان کشور رونمایی و در اختیار تمامی تغییر کاربری دهندگان محیط زیست و منابع طبیعی کشور قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با اجرا این طرح از این به بعد هر وقت تغییر کاربری صنایع، معادن، جاده سازی در سطح کشور انجام شود باید ارزش منابع طبیعی و محیط زیست منطقه برآورد و خسارت‌های احتمالی آن جبران شود.

وی عنوان کرد: با توجه به سازندهای زمین شناسی و ذخایر نفت و گازی که در استان ایلام وجود دارد متاسفانه به این استان توجه نشده که نیاز است این مهم جبران و مورد توجه قرار گیرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 913302