chida
05 بهمن 1401 - 14:24

روایت پامپئو از جلسات با مقامات ترکیه؛ از تلاش برای شکستن در، تا فوران خشم دولتمردان آنکارا

در اثنای مذاکرات، طرف ترکیه‌ای آنقدر خشمگین شده و اتاق را ترک کرد که تا به حال چنین صحنه‌ای را ندیده بودم.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پامپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در کتاب خاطراتی که به تازگی منتشر کرده تحت عنوان "هرگز یک اینچ ندهید: مبارزه برای آمریکایی که دوست دارم" با اشاره به دیدار مایک پنس معاون ترامپ با رجب طیب اردوغان در کاخش در ‌آنکارا نوشت که این دیدار با تنش های زیادی همراه بود.

وی در این خصوص آورده است: زمانیکه با مایک پنس به دیدار اردوغان رفتیم، بعد از مدتی، اردوغان گفت می خواهم چند دقیقه با معاون رئیس جمهور تنها صحبت کنم. بعد از نیم ساعت به میزبانان گفتم که باید معاون رئیس جمهور را ببینم اما کسی حرفی نزد. 20 دقیقه گذشت و دیگر تصمیم گرفتم که نزد پنس بروم. بدون اینکه منتظر اجازه کسی شوم، وارد کریدور شدم تا به اتاقی که اردوغان و پنس در آنجا جلسه داشتند بروم، اما در قفل بود. به همکارم(چاووش اوغلو) گفتم که اگر باز نکنید در را می شکنیم. تیم امنیتی ما نگران بود که این کار باعث درگیری با ماموران امنیتی ترک شود اما این اتفاق نیفتاد. نیروهای امنیتی ترکیه در را باز کردند و من وارد مذاکرات اردوغان و پنس شدم.

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین در بخش دیگری از کتاب خود با اشاره به سفرش در سال 2017 به ترکیه که به عنوان رئیس سازمان سیا انجام گرفته بود، آورده است: در آن سفر که به همراه پنس به ترکیه داشتیم، فیلمی درباره کودتای نافرجام پخش کردند. این فیلم آنقدر طولانی و زشت بود که آن را یک مشکل روانی به حساب آوردم. 

در همان دیدار، وقتی گفتم که آمریکا از حمایت از نیروهای نظامی کرد شمال سوریه دست نخواهد کشید، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه و ابراهیم کالین سخنگو و مشاور اردوغان بسیار ناراحت شده و اتاق را ترک کردند. هرگز ندیده بودم که خشم در یک اتاق جلسه به این سرعت فوران کند.

در دوره ترامپ، با وجود درخواستهای مکرر اردوغان، رئیس جمهور آمریکا سفری به ترکیه نداشت و تنها برای یکی دوبار معاون رئیس جمهور آمریکا به ترکیه سفر کرد. در دوره بایدن اما هیچ وزیر و مقام ارشدی به ترکیه سفر نکرده است.

این موضوع نشان از روابط تیره آنکارا-واشنگتن طی یک دهه گذشته دارد که به نظر نمی رسد در دوره اردوغان بهبودی نسبی حاصل شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 997613